Drukuj

Rząd RP zdradził pracowników handlu?

Kto jeszcze?

Jaką rolę odegrał OPZZ?

     

     25.11.2020r. w mediach pojawiły się informacje o planach Rządu RP w sprawie wprowadzenia w życie przepisów umożliwiających otwarcie sklepów w dniu 6 grudnia 2020r. Tekst przygotowany przez Polską Agencję Prasową został zaprezentowany na wielu portalach internetowych. Wiele z artykułów zawierają również komentarz Przewodniczącego Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” Pana Alfreda Bujary. Oczywiście Przewodniczący bardzo krytycznie odnosi się do tych planów. Cała Solidarność bardzo aktywnie zabiegała o wprowadzenie ograniczenia handlu w niedzielę. Rozwiązanie to uznane zostało jako największy sukces nie tylko naszego związku, lecz również pracowników zatrudnionych w sektorze handlu. Co się stało że Rząd RP zdecydował się na zniesienie ograniczenia handlu 6 grudnia? Powodem są naciski ogromnych korporacji, w tym międzynarodowych potentatów prowadzących działalność handlową w naszym kraju. Koncerny te narzekają na słabą kondycję finansową, a jedynym ratunkiem dla całej branży ma być umożliwienie prowadzenia działalności handlowej w niedziele.

     Czy wyobrażacie sobie że niedziela 6 grudnia albo uratuje np. Biedronkę, Carrefour czy też Auchan, albo doprowadzi do ich upadku. Oczywiście że nie. Sieci zarobią więcej pieniędzy, ale nie będzie to ani ratunek dla tych sieci ani ich koniec. Jest to bardzo nie etyczne podejście do sprawy, pamiętajmy że i tak w grudniu miały być „otwarte” dwie niedziele przed św. Bożego Narodzenia.

Art. TVN

Rząd chce wprowadzić 6 grudnia jako niedzielę handlową - wynika z opublikowanego projektu ustawy. W uzasadnieniu napisano, że decyzja ma przyczynić się do zmniejszenia liczby klientów w okresie świątecznym.

W środę opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw.

Dodatkowa niedziela
"Projektowana zmiana ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych" - podano w projekcie.

"Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej" - napisano w uzasadnieniu.

W tym roku niedzielami handlowymi będą ponadto 13 i 20 grudnia.

TVN24 Biznes | Z kraju

25 listopada 2020, 11:23
Autor: mp
Źródło: PAP

     Po wprowadzeniu w życie wspomnianych przepisów będziemy pracowali we wszystkie grudniowe niedziele przed świętami. O nas, pracownikach handlu, po raz kolejny wszyscy zapomnieli. Albo inaczej, mają nas tam gdzie światło nie dochodzi. Tak mają nas w nosie. To brutalne określenie, jednak trzeba nazywać rzeczy po imieniu, a to określenie to jedno z łagodniejszych jakie nasuwa się na myśl. A jeżeli mamy być szczerzy to będziemy szczerzy do końca. Zadajemy więc pytania:

 

Czy Rząd RP zdradził nas, pracowników handlu?

    Odpowiedz na pytanie o zdradę jest oczywista. Wygląda na to że Rząd uległ naciskom sieci handlowych i przyjmie takie rozwiązanie, my pracownicy handlu uważamy to za zdradę. Po raz kolejny zostaliśmy pominięci, nie zauważeni w całym procesie. Panowie sobie pogadali, coś ustalili, a my obdarci z godności do roboty. Jeżeli ma być tak że Rząd daje tym którzy zaczynają krzyczeć, to znaczy że pracownicy w obronić wolnych niedziel powinni zacząć krzyczeć i to głośno.

 

Dlaczego możliwa jest taka sytuacja?

     Taka sytuacja jest możliwa ponieważ tylko NSZZ „Solidarność” zabiega o ograniczenie handlu w niedzielę. Pozostałe reprezentatywne Centrale Związkowe, w tym OPZZ wspierają Pracodawców w sprawie zniesienia ograniczenia handlu w niedzielę. Ręka ręke myje, to stare przysłowie jest bardzo na miejscu. Również w Auchan Polska Sp. z o.o. działa OPZZ. Związek ten podpisuje wszystko co proponuje Pracodawca. Pomyślcie o jakiejś bzdurze, o rozwiązaniach które źle działają, lub są waszym zdaniem szkodliwe dla pracowników. Prosimy sprawdź w regulaminach i innych dokumentach wewnątrz zakładowych, na pewno znajdziesz tam podpis liderów OPZZ.

 

Art. Radio Zet

Związki zawodowe zaapelowały o niedziele handlowe

Przedsiębiorcy i związki zawodowe zgodnie zaapelowały do rządu o przywrócenie możliwości otwierania sklepów w niedziele. Taka opcja była rozważana przez rząd, jednak twarde „nie” powiedział premier Mateusz Morawiecki.


Zakaz handlu w niedziele uwiera nie tylko przedsiębiorstwa, lecz także pracowników. Solidarny apel do rządu między innymi o częściowe zniesienie zakazu handlu w niedziele wystosowali: Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i Związek Rzemiosła Polskiego oraz organizacje reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego.

 

Apel jest szerszy, niż tylko umożliwienie otwierania placówek handlowych w dwie niedziele w miesiącu; organizacje pracodawców i pracowników domagają się także „realnych działań na przeciwdziałaniu skutkom pandemii” oraz „odłożenie konfliktów i sporów politycznych i ideologicznych”.

Związki zawodowe i przedsiębiorcy zaapelowali o zniesienie zakazy handlu w niedziele
Dwie niedziele pracujące w miesiącu i gwarancja dwóch niedziel wolnych dla wszystkich pracowników. Taką propozycję kompromisu w sprawie zakazu niedziel handlowych przekazały rządowi organizacje reprezentujące zarówno pracodawców, jak i pracowników.
Ten nowy kompromis realizował będzie potrzeby społeczne – zapewnienia większej płynności w dostępie obywateli do zaopatrzenia w warunkach rosnącego zagrożenia epidemiologicznego oraz potrzebę podtrzymania aktywności gospodarczej w warunkach pogarszania się sytuacji gospodarczej firm.
Częściowe i czasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele postrzegane jest przez branżę handlową jako recepta na polepszenie sytuacji finansowej sklepów. Dodatkowe dni prowadzenia działalności pomogłyby zwiększyć obrót.
Nie wszyscy jednak podchodząc do tego pomysłu entuzjastycznie. Polska Izba Handlowa wskazała, że zniesienie zakazu handlu w niedziele byłoby ciosem w małe, rodzinne sklepy, które przyciągają klientów w czasie, gdy duża konkurencja jest zamknięta.
Czy wspólny apel przedsiębiorców i pracowników ma szansę na zrealizowanie? Część rządu popiera takie rozwiązanie, głównym hamulcowym jest jednak premier Mateusz Morawiecki, który nie chce zgodzić się nawet na najmniejsze ustępstwa.

Autor: MICHAŁ TOMASZKIEWICZ
biznes.radiozet.pl
30.10.2020 11:18

Co dalej?

     Niedziela 6 grudnia nie zaspokoi apetytów koncernów handlowych. Następnie będą domagały się wprowadzenia handlu w niedzielę 27 grudnia, w styczniowe niedziele, w niedziele do końca pandemii i 180 dni po jej ustaniu. A na koniec ustawę ograniczającą handel w niedzielę wyrzucą do kosza. Jeżeli myślisz że niedziele się tobie po prostu należą, to jesteś w błędzie i niedługo możesz boleśnie się o tym przekonać. Znów będziesz w niedzielę w robocie a twoi znajomi, sąsiedzi będą wspólnie z rodziną spędzali ten czas.

W związku z opisaną sytuację przygotowaliśmy i przedłożyliśmy na ręce Premiera RP pismo które możecie poniżej przeczytać.