Firma Margherita Distribuzione, konsorcjum zarządzające największą włoską siecią handlową Conad, po przejęciu włoskiej części biznesu sieci Auchan prowadzi drastyczną redukcję zatrudnienia. Łącznie pracę może stracić ponad 3,1 tys. osób – informuje włoski portal Filcams CGIL.
Obecnie trwa proces racjonalizacji zatrudnienia we wszystkich biurach firmy. Pod topór pójdzie łącznie 817 etatów. Największe redukcje miały miejsce w centrali firmy w Rozzano, w regionie Mediolanu. Zwolnienia trwają także w biurach regionalnych na terenie całych Włoch.
Zwolnienia odbywają się w ramach planu restrukturyzacji, który opracowany został po utworzeniu grupy Margherita Distribuzione, której udziałowcami są sieć Conad oraz spółka WRMA, należąca do finansisty Raffaele Mincione. Grupa przejęła włoską część biznesu Auchan. W pierwszej fazie podejmowane są działania mające na celu ograniczenie kosztów, w tym kosztów pracy, a następnie odzyskanie marż i zysków dzięki przyjęciu modelu Conada, w szczególności na poziomie komercyjnym.
Łącznie liczba zwolnień wyniosłaby ponad 6100, ale 3 tys. pracowników powróci do sklepów pod szyldem Conad, dzięki czemu według szacunków bolońskiej grupy liczba zwolnień zmniejszy się do 3105 pracowników. Pierwszy etap redukcji ma być zrealizowany do połowy 2020 r.
Jak podaje portal CGIL, we włoskich placówkach sieci Auchan średni przychód w przeliczeniu na metr kwadratowy sali sprzedaży był aż o połowę niższy od średniej dla rynku włoskiego. W 2018 r. sieć straciła blisko 5 proc. przychodów, a według niepotwierdzonych informacji w 2019 r. mogła stracić kolejne 10 proc.
Sieć Conad przeprowadzi głęboką restrukturyzację placówek przejętych od Auchana. Po trwającej właśnie redukcji zatrudnienia w biurach przyjdzie kolej na pracowników zatrudnionych w sklepach, w których zagrożonych będzie kilka tysięcy miejsc pracy.

Źródło: cgil.it
Informacja ze strony: www.wiadomoscihandlowe.pl

Promocje, zniżki, rabaty.

Komisja Krajowa

European Sunday Alliance

Region Mazowsze

UNI Global Union

Tysol

Zdjęcia

Back to top