A co z dniem wolnym? Zapomnij, PAN (NIE) DA.

      Jak donosi portal wiadomościhandlowe.pl Auchan Polska zaczyna szczepić pracowników szczepionkami przeciw Covid-19. Co ciekawe Związek Zawodowy NSZZ „Solidarność” jako organizacja reprezentująca pracowników Auchan Polska Sp. z o.o. dowiaduje się o tym faktem z mediów. Hip hip hura. Albo lepiej, wiwat dialog społeczny. Bo żarty to chyba najlepszy sposób do podsumowania tej niesamowitej pracy przedstawicieli firmy, jaką włożyli w wypracowywania relacji społecznych z NSZZ „Solidarność”. Naszym zdaniem trzeba pokazywać pewne fakty życia zawodowego, rysują one rzeczywistość w jakiej funkcjonujemy. To nie przypadek że w OBI pracownicy mają do dyspozycji dodatkowy płatny dzień wolny przeznaczony na szczepienie oraz na regenerację organizmu po szczepieniu, a w artykule o Auchan Polska ( w tym samym zakresie ) nie ma o tym ani słowa. Jednak żeby była jasność, to dobrze że jako drugi ukazał się artykuł o szczepieniach w Auchan ( pierwszy OBI ) i choć nie wiemy czy to przekłada się na rzeczywistą kolejność to dobry sygnał. Mamy nadzieję że również my swoimi pismami oraz zaangażowaniem przyczyniliśmy się do tego faktu. Natomiast fakt że nie wspomina się ani słowem o dodatkowym płatnym dniu wolnym z tego powodu to bardzo źle.
     Po pierwsze: ponieważ jest to możliwe, inne sieci wielkopowierzchniowe (budowlane) sprostały oczekiwaniom i zabezpieczyły dzień wolny.
Trzeba tu nadmienić że różnic pomiędzy marketami budowlanymi, a spożywczo przemysłowymi jest mniej niż nam się wydaje. Sama organizacja tych sklepów jest bardzo podobna, organizacja sprzedaży pracy itp.
Po drugie: jeżeli jest to możliwe, to znaczy że z jakiś powodów niektórzy pracodawcy nie chcą tego zrobić. I tu stawiamy pytanie. Dla czego?


     Z pewnością łatwiej jest zadać pytanie, niż na nie odpowiedzieć. Zacznijmy więc od początku. Firmy robią pewne rzeczy bo mogą (kontekst negatywny). To znaczy że w danej chwili nie ma presji ekonomicznej, prawnej, wizerunkowej, lub społecznej aby musiały się zachować inaczej. Biorąc pod uwagę zalecenia medyczne, często osoby szczepiące się w ramach „Narodowego Programu Szczepień” (poza zakładami pracy) słyszały o możliwych skutkach ubocznych takiego szczepienia np. że może wystąpić gorączka i należy ją zbijać, że może być złe samopoczucie żeby nie wspomnieć o bólach, senności i innych. Osoby te słyszą również instrukcję że należy się oszczędzać … . Ewidentnie winien być czas na dojście organizmu do równowagi. Wobec takiego postawienia sprawy nie można argumentować że szczepimy się na własną rękę szczepionką którą chcemy, w miejscu którym chcemy. To przecież Pracodawca organizując szczepienia bierze na siebie pewną odpowiedzialność. Jak ta odpowiedzialność, na przykład społeczna ma się do tego że osoby z bolącym ramieniem, senne, ze złym samopoczuciem wywołanym szczepieniem powinny stawić się w pracy. Czy bolące ramię kobiety pracującej na warzywach i owocach (dźwigającej skrzynki z zieleniną) ta odpowiedzialna społecznie postawa pracodawcy? No oczywiście pracownicy mogą iść na L4 i stracić część lub całą premię, ale czy taka powinna być konsekwencja szczepień w zakładzie pracy?

     No i dochodzimy do kolejnego zagadnienia, ktoś powie że to nasze ulubione. Wręcz przeciwnie, to najbardziej znienawidzone zagadnienie przez NSZZ „Solidarność” - wyzysk. Jeżeli pracodawca nie musi się liczyć z presją, to może sobie pozwolić na wyzysk. Oczywiście nie jesteśmy już tacy ostatni jeżeli chodzi o mechanizmy społeczne czy wizerunkowe. I tu pojawia się miejsce na wszelakie komunikaty jak to firmy, w tym Auchan Polska Sp. z o.o. dba o zdrowie pracowników. Prawda jest taka że po paru latach pracy w hipermarkecie, ciężar tej pracy widać wyraźnie na pracowniku, biorąc pod uwagę niskie płace mamy WYZYSK w pełnej okazałości. I tyraj człowieku dalej za grosze, a to co ci się należy to prawo do dalszego tyrania, oczywiście o ile masz zdrowie. Podkreślamy że jest to nasz subiektywny ogląd sytuacji.

 

 

Prezentujemy również artykuł zamieszczony na portalu wiadomościhandlowe.pl pt. „Auchan rozpoczął szczepienia pracowników. Sieć zaoferuje taką możliwość każdemu zatrudnionemu w firmie”.

Sieć Auchan zarejestrowała się w rządowym programie szczepień w zakładach pracy i już udało się przeprowadzić pierwsze szczepienia. Mogli z nich skorzystać pracownicy firmy w Białymstoku.

„Dla Auchan Retail Polska najwyższym priorytetem jest zdrowie pracowników, dlatego od początku pandemii nowego koronawirusa firma podejmowała szereg szybkich decyzji mających na celu zagwarantowanie im bezpieczeństwa. Wraz z pojawieniem się pierwszych rządowych informacji o możliwych programach szczepień masowych w miejscach pracy sieć zgłosiła swoją gotowość w tym zakresie” – pisze w komunikacie firma.

Spółka zakończyła już rozmowy z lokalnymi ośrodkami medycznymi, które zadeklarowały pomoc przy organizacji szczepień. Część sklepów już rozpoczęła szczepienia. Tak stało się m.in. w Białymstoku.

- Wierzę, że szybkie objęcie szczepieniami wszystkich naszych zespołów wpłynie na zwiększenie ogólnej skuteczności walki z pandemią oraz na bezpieczeństwo naszych pracowników oraz klientów. Czekamy na uruchomienie głównej akcji, ale działamy również lokalnie – mówi Arkadiusz Mika, dyrektor Zasobów Ludzkich Auchan Retail Polska.

 

Promocje, zniżki, rabaty.

Back to top