Drukuj

Jeszcze wolna niedziela?

TVN24 BIZNES
28 maj 2021


„ W odpowiedzi na potrzeby klientów Kaufland wprowadza usługi pocztowe we wszystkich sklepach – poinformowała sieć w komunikacie prasowym. W praktyce wdrożenie tego typu usług pozwala sklepom na prowadzenie działalności również w niedzielę niehandlowe, niezależnie od wielkości placówek.”

 

wiadomościhandlowe.pl
29. maj 2021


„Janusz śniadek, poseł PiS zapowiada uszczelnienie ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Koniec z trikiem na placówki pocztowe.”

 

biznessinsider.pl
30 maj 2021


„Zakaz handlu staje się powoli fikcją. Poseł PiS zapowiada zmiany.”

 

wiadomoscihandlowe.pl
30 maj 2021


„Kaufland nie otworzył sklepów w tę niedzielę Co dalej? Choć markety Kaufland są już formalnie placówkami pocztowymi i mogłyby się otworzyć choćby dziś, w „niehandlową” niedzielę 30 maja, to firma nie zdecydowała się na taki krok. Wszystkie sklepy sieci pozostały zamknięte tak jak w poprzednie niedziele. Wygląda na to, że po niejasnym komunikacie wystosowanym w piątek do mediów Kaufland zamierza przynajmniej trochę odczekać, zanim podejmie decyzję w sprawie niedzielnego handlu.”

 

wiadomościhandlowe.pl
1 czerwiec 2021


„Trzeba zliberalizować, a nie zaostrzać przepisy o handlu w niedzielę! - apelują przedsiębiorcy w reakcji na burzę wokół działań Kauflandu.”

 

gazeta.pl
2 czerwiec 2021


„Zakaz handlu w niedzielę coraz większą fikcją. Sieci znalazły skuteczny sposób. „To zaprzecza idei”
- Jesteśmy oburzeni obchodzeniem przepisów. To jest lekceważenie polskiego prawa. Tak o prowadzeniu działalności przez sklepy w niedzielę objęte zakazem handlu mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”. Zakaz staje się coraz bardziej fikcyjny.

 

wiadomoscihandlowe.pl
2 czerwiec 2021


„Wystarczy zmiana wpisu w rejestrze REGON nawet na mający niewiele wspólnego z prawdą, by móc legalnie działać w niedzielę objęte zakazem handlu. Co sprytniejsi właściciele sklepów wykorzystali to już dawno temu i choć Państwowa Inspekcja Pracy kwestionowała takie działania – dostrzegając, ż zmieniane deklaracje są fikcyjne - to z pomocą właśnie… Sąd Najwyższy. Okazuje się że nie ma znaczenia , czym tak naprawdę dany sklep – liczy się tylko to, co przedsiębiorca ma wpisane w papierach. Jeżeli papiery się zgadzają, to handel w niedzielę jest dozwolony. Prawnicy przestrzegają jednak przed podawaniem fałszywych danych, bo grożą za to kary.

 

o2.pl
2 czerwiec 2021


„Przed kilkoma dniami Kaufland przekazał, że wprowadza w swoich sklepach usługi pocztowe. Teoretycznie taki ruch pozwala na otwarcie sklepów w niedziele, również te niehandlowe. Wiele osób bardzo krytycznie zareagowało na pomysł mówiący o tym, że Kaufland będzie otwarty w niedzielę.”
„Trudno jest zrozumieć takie działanie niemieckiej firmy, która wykorzystuje prawne „kruczki” do omijania przepisu mającego w Polsce jednoznaczne uzasadnienie – mówiła Małgorzata Jacyna-Witt, cytowana przez portal wszczecinie.pl”

 

     

      Na przykładzie tej sieci pokazujemy że trwa walka o niedziele wolne od handlu. Terminy wojenne takie jak walka, wojna itd. są jak najbardziej na miejscu. Jedna strona chce prowadzić biznes w sposób nie ograniczony, kosztem pracowników i ich rodzin. Druga strona domaga się poszanowania idei ustawy, a wręcz doprecyzowania jej zapisów w taki sposób, aby nie można było nimi lawirować. W grę wchodzą pieniądze, więc można wyobrazić sobie jak brutalna jest to walka.

      Dla nas, ludzi Solidarność, sprawa jest oczywista. Wolna niedziela należy się pracownikom handlu, to jedna z niewielu regulacji która specjalnie dla pracowników handlu została wprowadzona w życie. Miała ona zapewnić przewidywalny czas wolny od pracy. Czas który będzie zbieżny z czasem wolnym od pracy pozostałej części społeczeństwa ( z pewnymi wyjątkami ) oraz czasem wolnym od nauki. W istocie projekt ten miał zapewnić pracownikom handlu możliwość spędzania niedzieli z bliskimi w sposób charakterystyczny dla dnia świątecznego.

      Kaufland to ważny punkt w tej walce, oto sieć zagraniczna podjęła kroki umożliwiające otwarcie swoich sklepów w wolne niedziele. Jaka będzie reakcja rządzących, społeczeństwa. Analizując sytuację szerzej niż fragmenty przytoczone przed naszym komentarzem - biznes nie spodziewał się dość silnej reakcji. Oto NSZZ „Solidarność”, kościół, część krajowych przedsiębiorców oraz niektórzy politycy dość stanowczo zademonstrowali swoje negatywne stanowisko dla takich praktyk.

      Co ciekawe, do głosu zaczęło dochodzić część społeczeństwa które deklarowało podjęcie działań w obronie wolnych niedziel. Drogi „biznesie” musisz wiedzieć że ogromna, jak na warunki polskie, liczba podpisów pod obywatelskim projektem w tej sprawie nie wzięła się z niczego. Można sobie wyobrazić że wymiana ciosów, pomiędzy lobbystami na rzecz pracujących niedziel a Alfredem Bujarą – Przewodniczącym Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, przeniesie się na inny grunt. Dużo szerszy, gdzie ścierać się będą grupy społeczne o różnych preferencjach.

     Zaostrzenie sporu może skutkować dużo poważniejszymi konsekwencjami. Sytuacja w której jednak dojdzie do doprecyzowania zapisów, czyli likwidacji części wyjątków zawartych we wspomnianej ustawie zajdzie dalej niż lobbyści sieci handlowych by sobie życzyli. Proponujemy szanować ideę przyświecającą powstaniom zapisów ustawy ograniczającej handel w niedzielę. Zapisy zawierają wiele wyjątków z których korzysta również wspomniany „biznes”. Oczywiście przedstawiony komentarz to nasza subiektywna ocenabieżącej sytuacji.