Do wyjścia? Tędy proszę.
Jak donoszą media, Carrefour chce wycofać się z Polski. Fatalne wieści dla polskiego pracownika i całej gospodarki? A może naturalny bieg wydarzeń? Liberalne media informując o zamiarze wycofania się sieci Carrefour z Polski dodają również komentarz nakładający na całą informację dość pesymistyczne zabarwienie. Rzucony cień ma jasno wskazywać, że z jakiś powodów nad nasz kraj nadciągnęły czarne chmury i wszyscy uciekają z tonącej wyspy. Czy słusznie? Odpowiedź na to pytanie można by snuć całymi stronami. My jednak postaramy się odpowiedzieć w paru zdaniach.
Polska jest na piątym miejscu na świecie ( w Europie wynik ten jest jeszcze lepszy) jeżeli chodzi o takie inwestycje które są budowaniem np. fabryki od fundamentów. To ważne, ponieważ takie inwestycje są najbardziej stabilne. Coraz wyższe płace, coraz lepsze warunki pracy w naszym kraju, a tu pesymistyczna wizja: Carrefour może wyjść z Polski . Oczywiście zaraz podniosą się głosy pracowników hipermarketów: jakie płace, jakie warunki pacy? Spokojnie do tego zmierzamy. Firmy te mają swoje ojczyzny, w większości przypadków. Np. firmy francuskie, których korzenie są w tym kraju, właściciele są francuzami działającymi na swoim rodzimym rynku trochę na innych zasadach. Tam powstał dany biznes, tam budował swoją potęgę, tam będzie trwać niezależnie o sytuacji. Pozostałe kraje w których firmy te działają, to tak naprawdę inwestycje. Wiele z nich szuka tzw. łatwych pieniędzy. Stosunkowo mało zainwestować, aby mieć ogromną stopę zwrotu. Najlepiej schemat ten działa w krajach rozwijających się, ale nie rozwiniętych. Chodzi o to aby społeczeństwo miało już pewną siłę nabywczą, ale prowadzenie biznesu było tanie. Np. nie muszą płacić podatków ( w ten lub inny sposób), mogą zatrudnić pracowników za małe pieniądze i będą oni pracowali w relatywnie złych warunkach pracy. Kiedy sytuacja w kraju się zmienia, często takie firmy przenoszą swoją działalność dalej na wschód.
Nam, mieszkańcom kraju nad Wisłą, zależy oczywiście na miejscach pracy - lecz lepszych miejscach pracy. A jeżeli ktoś boi się że nie będzie maił gdzie zrobić zakupów, to uspokajamy. Jest to najmniej prawdopodobny scenariusz, żeby nie powiedzieć w chwili obecnej nie możliwy. Tesco wycofuje się z rynku polskiego, żeby nie powiedzieć że już się wycofało, i na dobrą sprawę nawet nie zauważyliśmy braku tej sieci. Wychodząc z domu po zakupy raczej mamy dylemat który sklep wybrać, niż groźbę niebytu handlowego. No i jeszcze jeden fakt, być może mało dostrzegalny, coraz szybciej rozwijają się polskie sieci dyskontów. Na koniec pozostaje jeszcze jedna sprawa, ale z naszego punktu widzenia najważniejsza. Sprawa pracowników, którzy ewentualnie będą poddani dużemu stresowi w chwili otrzymania oficjalnie tej informacji. Jednak w tym przypadku jak i każdej innej, muszą brać sprawy we własne ręce, i zapewnić sobie atrakcyjne świadczenia. A jeżeli mamy choć trochę racji, to przed nimi lepsze miejsca pracy. Oczywiście trzeba zaznaczyć że jest to nasza subiektywna ocena sytuacji, i nie każdy musi się z nią zgodzić.
zdjęcie ze strony pixabay.com
publikacja
2021-06-24 14:14
Carrefour rozpoczął poszukiwanie nabywców na oddziały sieci w Polsce oraz na Tajwanie – donoszą media. Może to oznaczać, że kolejny gigant handlu opuści nasz kraj.
Jak poinformowały Wiadomości Handlowe powołujące się na poranne doniesienia francuskiego portalu Challenges, szef grupy Carrefour Alexandre Bompard od kilku miesięcy prowadzi już rozmowy na temat zbycia polskich i tajwańskich aktywów spółki.
Zdaniem francuskich dziennikarzy wiadomość jest niespodziewana, ponieważ w ostatnich latach Carrefour nie sygnalizował możliwości wyjścia z wyżej wymienionych regionów świata – po opuszczeniu Chin w 2019 r. nie zapowiadano podobnych ruchów. Przeciwnie, gigant znad Sekwany przejmował na Tajwanie oraz w Brazylii.
Być może plany Carrefoura uległy zmianie po tym, jak francuski rząd zablokował przejęcie spółki przez kanadyjską firmę Couche-Tard Inc., właściciela m.in. stacji paliw Circle K. Rząd w Paryżu swoje weto argumentował bezpieczeństwem żywnościowym kraju.
Carrefour rozpoczął swoją działalność w Polsce w 1997 roku. Obecnie pod szyldem sieci działa na polskim rynku już ponad 900 sklepów zatrudniających 12,5 tys. pracowników. Sklepy te działają w sześciu formatach – są to: hipermarkety, supermarkety, sklepy hurtowo-dyskontowe, osiedlowe, sklepy specjalistyczne oraz sklep internetowy. Na całym świecie Carrefour posiada ponad 12 000 sklepów w 30 krajach, w których zatrudnia ponad 300 tys. pracowników.
W ubiegłym roku z naszego kraju wycofał się inny gigant handlu detalicznego, brytyjska grupa Tesco. Nabywcą jej 301 sklepów w Polsce był Salling Group A/S, właściciel sieci sklepów Netto.