Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w Carrefour Polska wydała oświadczenie

 

oprac. Business Insider Polska

30.08.2021. 16:01

Carrefour nawiązał niedawno współpracę z firmą Pointpack, co w teorii umożliwia świadczenie usług pocztowych i otwieranie sklepów w niedziele. Stanowczo sprzeciwiają się temu związki zawodowe. W swoim komunikacie wspominają o "braku poszanowania godności pracowników".

Przedstawiciele sieci Carrefour poinformowali niedawno o umowie z firmą Pointpack, która umożliwi prowadzenie w sklepach placówek pocztowych
Choć Carrefour wprost nie zakomunikował zamiaru otwarcia swoich placówek w niedziele niehandlowe, obawiają się tego związkowcy
Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność'" w Carrefour Polska wydała oświadczenie w tej sprawie, gdzie zdecydowanie sprzeciwia się "odebraniu pracownikom jedynego dnia wolnego zagwarantowanego ustawą"


Jak informowaliśmy w Business Insider Polska, spółka Pointpack, oferująca rozwiązania wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek, podpisała umowę ramową z siecią Carrefour. Dotyczy ona "prowadzenia w sklepach firmy placówek pocztowych oraz wdrożenia w nich systemu Pointpack w oparciu o infrastrukturę handlową Carrefour". Tym samym Carrefour będzie mógł dołączyć do grona sklepów, które korzystając z przewidzianego w przepisach wyjątku, otwierają swoje placówki w niedziele niehandlowe.

Choć sieć oficjalnie tego nie zakomunikowała, związki zawodowe już wydały oświadczenie w tej sprawie. "Organizacja Zakładowa NSZZ 'Solidarność' Carrefour Polska stanowczo sprzeciwia się próbom ominięcia zakazu handlu w niedzielę przez Carrefour Polska" - czytamy.

"Odebranie pracownikom jedynego dnia wolnego zagwarantowanego przez Ustawę o ograniczenie handlu w niedzielę jest brakiem poszanowania godności pracowników, prawa odpoczynku i możliwości spędzenia tego czasu z rodziną" - wskazują dalej związkowcy.

Jak dodają, "wielozadaniowość, niskie wynagrodzenia, narażenie na zakażanie COVID-19 są dostatecznymi czynnikiem stresującym pracowników handlu".

Związkowcy zapowiedzieli także, że w razie potrzeby będą podejmować "stosowne działania w obronie wolnych niedziel".

Już teraz w niedzielę zakupy można zrobić w wybranych sklepach marki Carrefour Express. Jest to możliwe, ponieważ te niewielkie formaty francuskiej sieci działają na zasadach franczyzy. Jeśli ich właściciele zdecydują się sami stanąć za ladą, prawo zezwala im na prowadzenie handlu także w niedziele i święta. Część z nich decyduje się też na działanie w charakterze placówki pocztowej. To ostatnie rozwiązanie jest sposobem, by także wielkopowierzchniowe sklepy mogły być czynne siedem dni w tygodniu.

Żabka, Biedronka, Lidl, Kaufland - sieci handlowe otwierają sklepy w niedziele
Ustawa o zakazie handlu umożliwia prowadzenie biznesu np. w przypadku świadczenia usług pocztowych. Jako pierwsza z tej furtki korzystała Żabka. Za nią poszły inne sieci, w tym dyskonty - Biedronka, która już testuje to rozwiązanie i Lidl, który 31 sierpnia ma udostępnić listę placówek otwartych w każdą niedzielę. Pod koniec sierpnia o otwarciu od września sklepów w każdą niedzielę poinformował także Kaufland.

W sumie ustawa przewiduje aż 32 wyjątki od zakazu. Działać mogą także m.in. stacje benzynowe, a część sieci handlowych posiada je przy swoich placówkach.

 

Promocje, zniżki, rabaty.

Back to top