Pojawiły się nowe szczegóły dotyczące negocjacji. Są też inni zainteresowani inwestycją.

 01.10.2021r.

Carrefour po raz kolejny jest tematem plotek dotyczących możliwego połączenia z innym operatorem lub przejęcia przez inwestora. W grę wchodzi kilka scenariuszy, a jednym z nich jest fuzja z Auchan.

Zaledwie kilka miesięcy temu francuski rząd zatrzymał przejęcie Grupy Carrefour przez kanadyjski koncern Alimentation Couche-Tard, a już pojawiają się kolejne spekulacje dotyczące przyszłości francuskiego operatora. Kilka dni temu pojawiły się sugestie, jakoby amerykański Amazon był zainteresowany zainwestowaniem w Grupę Carrefour. Warto przypomnieć, że podobne informacje zostały opublikowane we francuskiej prasie już w 2017 r.

Jednoczenie dziennik „Le Monde” donosi, że Carrefour i Auchan już od kilku miesięcy rozmawiają o potencjalnym połączeniu. Portal wiadomoscihandlowe.pl pisał na ten temat w oparciu o doniesienia brazylijski dziennik gospodarczego „Valor Economico” na początku sierpnia br.

Dyskusja między zarządami obu firm rozpoczęła się wiosną br., wkrótce po tym, jak rząd francuski storpedował ofertę Couche-Tard, argumentując, że transakcja może mieć „znaczny wpływ na zatrudnienie i francuski przemysł spożywczy”. Francja oficjalnie zapowiedziała, że zablokowałaby akwizycję sieci przez Kanadyjczyków.

Według ekspertów francuski, czy też, szerzej, europejski rynek dystrybucji jest ciągle zbyt rozdrobniony, a marże operatorów są niskie, co sprawia, że konsolidacja jest nieunikniona. Dyrektor generalny Grupy Carrefour, Alexandre Bompard, doskonale zdaje sobie sprawę, że musi znaleźć partnera strategicznego, twierdzą francuskie media.

Dziennik „Le Monde” donosi, że grupa analizuje kilka scenariuszy konsolidacji, w tym małżeństwo z należącą do rodziny Mulliez Grupą Auchan. Analitycy wskazują jednak, że ta francusko-francuska fuzja, pomiędzy podmiotami numer dwa i pięć na francuskim rynku detalicznym, mogłaby napotkać kilka istotnych przeszkód. Pierwsza dotyczy struktury akcjonariatu dwóch dystrybutorów. Jak pisze „Le Monde”, negocjacje między Carrefourem a Auchan utknęły w martwym punkcie z powodu braku porozumienia w tej sprawie, ale warto zaznaczyć, że dialog między firmami nie został zerwany.

Cytowany analityk z banku Bryan, Garnier & Co. wskazuje, że fuzja Carrefoura i Auchan wymagałaby likwidacji znacznej liczby sklepów i istotnej redukcji zatrudnienia. Problemem mogą być także politycy i zaplanowane na 2022 r. wybory prezydenckie we Francji. Nawet w przypadku porozumienia między sieciami rząd mógłby próbować zablokować operację.

Warto także dodać, że w sierpniu br., na fali postcovidowego ożywienia gospodarczego, stratedzy amerykańskich banków inwestycyjnych Citi i Jefferies wskazywali na Carrefoura jako jedną z europejskich spółek, które mogą być celem przejęć.

 

Promocje, zniżki, rabaty.

Back to top