Kto podpisał porozumienie?

      Nasz poprzedni tekst został przygotowany po pierwszym spotkaniu z Pracodawcą. Jesteśmy już po dwóch kolejnych spotkaniach. Faktycznie rozmowy zostały zakończone, czyli została określona przez Pracodawcę polityka płacowa na 2022r. Propozycję tą zaakceptowały dwie organizacje związkowe, więc zapisy porozumienia weszły w życie. Jej szczegółów nie jesteśmy w stanie zamieścić na stronie gdyż Pracodawca nałożył na nas klauzulę poufności. Jednak poczyniliśmy wszelkie starania aby liderzy NSZZ „Solidarność” otrzymali szczegółowe zapisy celem przedyskutowania a przynajmniej przekazania koleżeństwu w sklepach Auchan. Oczywiście również Pracodawca zakomunikował co nas czeka w najbliższym czasie. Zdecydowaliśmy że nie będziemy w tym przypadku pisać naszego komentarza tuż po spotkaniu. Celem tego zamysłu było aby pracownicy sami mogli wyrobić sobie zdanie na ten temat. Dzisiaj ogromna większość pracowników Auchan Polska Sp. z o.o. mają już wyrobione zdanie. Jedni spontanicznie określili stopień swojego zadowolenia, a raczej niezadowolenia, inni analizowali i w ogromnej przewadze doszli do prezentowanej w poprzednim artykule opinii Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”.
       Jak to jest możliwe że przy tak dużym niezadowoleniu Porozumienie wchodzi w życie? Pisaliśmy już o tym osobliwym zjawisku nie raz, prosimy zapoznajcie się z naszymi tekstami autorskimi, problem opisaliśmy dosadnie. I żeby było jasne, nie chcemy ani w naszym odczuciu nie obrażamy nikogo. Piętnujemy jedynie zachowania które zasługują na takie piętnowanie. Jednak Panowie z OPZZ odgrażają się że po raz ostatni ich obraziliśmy. Drodzy Panowie, nie interesuje nas prawie nic co jest z wami związane. Nie interesuje nas jak żyjecie, gdzie mieszkacie, co jecie? Nie jesteśmy ciekawi czy fajne z was chłopaki, czy wręcz przeciwnie. Mamy w nosie jakie macie poglądy polityczne, preferencje seksualne, a nawet jakiego boga wyznajecie. To jest wasze, i tylko wasze. Lecz to co podpisujecie, a w związku z tym co robicie dobrego, ale również to co robicie złego dla pracowników Auchan Polska Sp. z o.o. podlega ocenie nas wszystkich. Takim samym opiniom poddawany był Związek Zawodowy NSZZ „Solidarność” i nie biadoliliśmy z tego powodu. Nie uskarżaliśmy się nad swoim losem z czerwonymi wypiekami na twarzy. Swoim postępowaniem dowodziliśmy że rozpowszechniane na nasz temat informacje są nieprawdziwe. A naszym celem jest reprezentować pracowników w taki sposób, aby treści jakie prezentują nam pracownicy, wraz z towarzyszącymi im emocjami były przekazane Przedstawicielom Pracodawcy.
      Również w tym przypadku przekazaliśmy stanowisko pracowników, którzy nie są zadowoleni z propozycji Pracodawcy. Trzeba zaznaczyć że nie wszyscy mają takie same zdanie na ten temat, jednak przewaga opinii negatywnej jest zdecydowanie przeważająca.
Myślimy że emocje pracowników trafnie oddaje e-mail który otrzymaliśmy:
„Minimum XXX zł to oznacza utratę XX zł w związku z zabraniem premii którą w tej chwili otrzymują pracownicy. Co za idiota zgodził się na taką propozycję”.


        Można oczywiście szukać problemu tam gdzie go nie ma. Można twierdzić że nas obrażają. Można też zastanowić się chwilę dlaczego takie drastyczne opinie są artykułowane w kierunku osób które zaakceptowały warunki Pracodawcy. Nie wiemy czy autor maila z imienia i nazwiska wie które osoby podpisały to porozumienie. Autor e-maila nie pisze o osobach, pisze o zachowaniu. Tym samym nie obraża osób, piętnuje pewne zachowanie. Co my, Komisja Międzyzakładowa mamy do dodania w tej sprawie? Niewiele, większość została już napisana. Jednak w tym miejscu jednoznacznie stwierdzamy: chwała tym którzy mają odwagę nazywać rzeczy po imieniu.
        Co do odpowiedzi na e-maila, odpowiemy publicznie, dyplomatycznie i tak aby nikogo nie obrazić. Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” nie podpisała z Pracodawcą Porozumienia Płacowego na 2022r. Również Związek Zawodowy Sieci Handlowych w Auchan nie podpisał, a przynajmniej deklarował że nie podpisze tego Porozumienia. Trzeba zaznaczyć że są to dwa największe Związki Zawodowe działające w Auchan Polska Sp. z o.o. i właśnie te największe nie wyraziły aprobaty dla propozycji Pracodawcy. W istocie rzeczy, to duża porażka Przedstawicieli Auchan Polska Sp. z o.o. bo choć przepchnęli porozumienia dzięki podpisom OPZZ oraz Międzybranżowego Związku Kujawsko Pomorskiego, to widać że tak jak Organizacje Związkowe tak również pracownicy w większości nie akceptują tych zapisów.
        Pozostaje wspomnieć że sytuacja ta powoduje że NSZZ „Solidarność” oraz Związek Zawodowy Sieci Handlowych w Auchan będą mogły wrócić do rozmów w zakresie płacowym jeszcze w tym roku. I zapewne tak się stanie jeżeli będziemy widzieć narastające niezadowolenie pracownicze z wprowadzonych zapisów.


A teraz podziękujmy tym którzy nas, pracowników Auchan Polska Sp. z o.o. olali.

 

Wykorzystano zdjęcia ze strony pixabay.com

 

Promocje, zniżki, rabaty.

Back to top