Czy stanowisko Auchan jest wiarygodne?

19.02.2023/13:03
Władze Grupy Auchan zaprzeczają wnioskom ze śledztwa mediów: Nie wspieramy zbiórek dla rosyjskiego wojska. Jak firma broni swoich działań w Rosji?

Władze francuskiej Grupy Auchan Retail po zapoznaniu się z wynikami śledztwa mediów (Le Monde, BellingCat, The Insider) nt. wsparcia działających w Rosji sklepów Auchan dla rosyjskiego wojska prowadzącego działania wojenne na Ukrainie kategorycznie zaprzeczają wnioskom z raportu i ich interpretacji. Jak Auchan broni swoich działań?

Władze firmy Auchan Retail poinformowały, że są niezwykle zaskoczone zarzutami, które – ich zdaniem - w żaden sposób nie znajdują potwierdzenia przeprowadzonym przez firmę wewnętrznym śledztwie.

Grupa Auchan Retail zapewnia, że jej sklepy są otwarte w Rosji, aby umożliwić ludności rosyjskiej (tak jak na Ukrainie w przypadku ludności ukraińskiej) dostęp do żywności i nie udzielają żadnej dobrowolnej ani czynnej pomocy w zakresie dostaw dla kategorii konsumentów innych niż rosyjska ludność cywilna.

Auchan wskazuje, że nie prowadzi, nie wspiera ani nie finansuje żadnych „charytatywnych” zbiórek na rzecz rosyjskich sił zbrojnych.

 

GDZIE TRAFIAJĄ PRODUKTY Z AUCHAN?


Grupa podaje przykład zamówień realizowanych na rzecz Urzędu Miasta Sankt Petersburg, który przekazuje (zamówione) produkty osobom potrzebującym. Jednocześnie wskazuje, że skład zamówień jest podobny do tych realizowanych w czasie pandemii Covid-19. Auchan mocno podkreśla, że w produktach zamówionych w tym okresie nie było nic, co mogłoby skłonić osoby nadzorujące do podejrzeń o konkretne miejsce docelowe.

Jednocześnie władze Auchan podkreślają, że zbiórki (o których piszą media w swoich doniesieniach) nie odbywają się za zgodą lub na terenie sklepów Auchan. I oczywiście żadna z akcji w ramach, których prowadzone są zbiórki żywności nie jest finansowana przez Auchan. Dotyczy to np. właściciela centrum handlowego Kosmoport w Samarze, który z własnej inicjatywy założył punkt odbioru produktów w centrum handlowym (nie należącym do Auchan), a nie w sklepie Auchan.

Zespoły Auchan nie udzieliły żadnej pomocy przy realizacji tej akcji ani nie mają uprawnień do interweniowania w tej sprawie. Władze sieci zaprzeczają także doniesieniom o „współpracy” ze stowarzyszeniami (wspierającymi działania rosyjskie na Ukrainie).

Auchan dodaje, że w przypadku kupujących (produkty w sklepach sieci), zarówno indywidualnych, jak i biznesowych firma nie ma możliwości poznania ostatecznego sposobu wykorzystania zakupionych towarów.

Na koniec oświadczenia, władze firmy Auchan Retail jeszcze raz kategorycznie zaprzeczają informacjom zawartym raporcie opublikowanym przez media, a także ich interpretacji.

 

 

Promocje, zniżki, rabaty.

Komisja Krajowa

European Sunday Alliance

Region Mazowsze

UNI Global Union

Tysol

Zdjęcia

Back to top