U nas przeczytasz o zarzutach wobec Auchan. Tylko u nas skonfrontujesz je ze stanowiskiem firmy. Niestety, opinię musisz wyrobić sobie sam.

23.02.2023/16:21
Auchan wpisane przez ukraińską Narodową Agencję ds. Zapobiegania Korupcji na listę międzynarodowych sponsorów wojny

Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji umieściła Auchan Holding na liście międzynarodowych sponsorów wojny. W komunikacie podano, że powodem dodania na listę jest to, że firma odmówiła „zaprzestania finansowania państwa terrorystycznego i nie zakończyła działalności w Federacji Rosyjskiej” po ataku wojsk tego kraju na Ukrainę.

Organizacja powołuje się na wyniki śledztwa dziennikarzy The Insider, Le Monde i Bellingcat, które wykazało, że od początku inwazji rosyjska filia francuskiego Auchan dostarczała towary rosyjskiej armii na okupowanych terenach Ukrainy pod pozorem „pomocy humanitarnej”.

W ub. tygodniu na jaw wyszło, że na liście towarów dostarczanych na tereny okupowane przez Rosjan, kupowanych w ramach pomocy humanitarnej, w rzeczywistości były skarpetki męskie, papierosy (które nie mogą być ofiarowane jako pomoc humanitarna), zapalniczki i brzytwy.

Dziennikarze podali też, że sieć handlowa pomagała w realizacji działań mobilizacyjnych w Rosji. Firma zebrała i przekazała wojsku rosyjskiemu wszystkie niezbędne informacje o swoich pracownikach, po czym można ich było zmobilizować bezpośrednio z miejsca pracy.

- Dla Auchan Rosja jest drugim najważniejszym rynkiem zbytu po Francji. Tylko w 2020 roku rosyjski Auchan wpłacił do rosyjskiego budżetu 167 mln dolarów. Według wyliczeń dziennikarzy jest to równowartość kosztu 15 samolotów SU-25, 42 czołgów, 222 pocisków Kalibr czy 477 tys. karabinów szturmowych AK-74. Nie możemy pozwolić, aby Rosja nadal otrzymywała te fundusze, za które następnie zabija Ukraińców. Chcemy, aby firmy wstydziły się współpracy z mordercami. Instytut Reputacji musi działać, dlatego wpisaliśmy Auchan na listę międzynarodowych sponsorów wojny – powiedział prezes NAZK, Ołeksandr Nowikow.

Wcześniej NAZK umieścił na liście międzynarodowych sponsorów wojny m.in. Procter&Gamble, Leroy Merlin oraz Bonduelle.

 

 

Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" działająca w Auchan Polska, przedstawia stanowisko Spółki które zostało przedstawione podczas spotkania z Przedstawicielami firmy w dniu 22 lutego 2023r.