W dniach 19-20.02.2020r. odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” . Członkowie Komisji Krajowej kolejny raz dyskutowali o problemach z jakimi zmagają się Organizacje Związkowe działające w międzynarodowych koncernach. Twarda i rzeczowa dyskusja szybko doprowadziła do decyzji w tej sprawie. Potrzebne są działania operacyjne. Działania te w pierwszym rzędzie muszą skupić się na Castorama Polska.

 

 

     Koncern ten zwolnił działaczy NSZZ „Solidarność” wobec czego to tam dojdzie do akcji protestacyjnych organizowanych przez Komisję Krajową oraz Zarządy Regionów. Na posiedzeniu obecni byli również przedstawiciele handlowej Solidarności, Przewodniczący Komisji Zakłądowej OZ działającej w Auchan Polska Sp. z o.o. - Dariusz Paczuski, oraz Alfred Bujara – Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” który szczegółowo omówił sytuację panującą w branży handlu. Problemy narastają, lecz sytuacji na bieżąco przygląda się Piotr Duda – Szef krajowej „Solidarności” „… jestem informowany o wszystkich przypadkach łamania praw pracowniczych i związkowych przez międzynarodowe sieci handlowe. Nie może być przyzwolenia na takie traktowanie legalnie działających Organizacji Związkowych, dla tego również politycy włączają się do działań w tej sprawie” - mówi przewodniczący.

 


     Po drugim dniu posiedzenia Komisji Krajowej w Zakopanem z Tadeuszem Majchrowiczem, zastępcą przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, o sytuacji w Castoramie rozmawiał Mateusz Kosiński.
– Bezpośrednio po posiedzeniu Komisji Krajowej spotkał się zespół ds. Castoramy. Ustalono, że odbędą się akcje protestacyjne pod tymi sklepami Castoramy z których zwolnieni zostali funkcyjni działacze związkowi, którzy mają ochronę prawną. Przygotowane zostaną treści banerów, ulotek, trwają sprawy organizacyjne. Wkrótce poinformujemy o terminach, pikiet, chociażby po to by poinformować potencjalnych klientów, żeby w tym dniu nie robili zakupów, bo będzie trudno dostać się do sklepów. To jedna z pierwszych akcji, które będą organizowane w najbliższym czasie. Oczywiście toczą się powoli sprawy sądowe, mamy pierwszy nakazowy wyrok z wniosku Państwowej Inspekcji Pracy w Zgorzelcu, gdzie dyrektor sklepu został ukarany karą finansową za zmianę warunków pracy jednemu z pracowników i przewodniczącemu komisji zakładowej. To jest dowodem na nasze twierdzenie, że Castorama łamie prawo w Polsce. Liczymy na to, że kolejne wyroki będą pozytywne dla pracowników. Zależy nam na zwycięstwie, żeby pokazać innym sieciom handlowym, że Solidarność będzie skutecznie broniła swoich członków związku
– powiedział Tadeusz Majchrowicz. 

      W trakcie pierwszego dnia posiedzenia Komisji Krajowej podczas rozmowy o Castoramie informowaliśmy, że przewodniczący Piotr Duda będzie zabiegał o spotkanie z ambasadorem brytyjskim, również będziemy chcieli by wiceminister Piotr Szwed z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uczestniczył w tym spotkaniu, tak by również przez ambasadę wywrzeć presję na Kingfischera, który zarządza Castoramą. Niewykluczone, że jeśli nie przyniesie to rozwiązań to organizowane będą inne akcje. Padają pomysły demonstracji pod ambasadą, ale najpierw rozmowa, spotkanie. Sytuacja jest dynamiczna. Przypomnę, że odbył się zespół ds. dialogu Rady Dialogu Społecznego, ma być kolejne posiedzenie zespołu pod przewodnictwem Wojciecha Ilnickiego. To wszystko zmierza ku temu by skutecznie bronić pracowników zwolnionych z Castoramy.

Promocje, zniżki, rabaty.

Komisja Krajowa

European Sunday Alliance

Region Mazowsze

UNI Global Union

Tysol

Zdjęcia

Back to top